Mida näeb?
Näituseala „Kommunism on vangla“ koosneb hoovis säilinud vangide jalutusboksidest, üksikkambrite majast, peamaja kambritest, kuhu suruti kümneid inimesi, pesuruumist ja koridoridest, haldusruumidest, sh ruumid vangide fotografeerimiseks, ülevaatamiseks ja vanglapersonali jaoks, mahalaskmiskambrist koos eesruumiga, kus ohvrile loeti ette surmaotsus, ning teistest ruumidest.
Külastajal on võimalus:
- liikuda läbi Patarei hoonekompleksi põneva ja sündmusterohke ajaloo alates 19. sajandist: tutvustame Patarei ajalugu alates merekindlusest sõjaväe kasarmute ja vanglani.
- saada osa vangi argipäevast, mis oli täis kahtlustamist, ellujäämisvõitlust ja alandust, aga ka murdumatut lootust ja vastupanujõudu, mis hoidis vaimu vabana. Seinad mäletavad.
- istuda vangistatud talupidaja, ärimehe, ametniku, uskliku, riigitegelase, rahvusvähemuste esindaja või kogukonnaaktivisti kõrvale ja teada saada, mida tal öelda on. Need olid inimesed, kelle kommunistlik režiim liigitas „sotsiaalselt võõraks elemendiks“ ega pidanud režiimi loodavas uues maailmas elamise vääriliseks.
- tutvuda Eestis ja lähipiirkonnas ainulaadse, laiendatud ülevaatega kommunistlike režiimide ja neid innustanud ideoloogia olemusest ja kuritegudest. Miljonid on kogenud kommunistliku ideoloogia vägivaldseid vilju, ent vähe on räägitud kommunismikuritegude ulatusest, mõjust ja tagamaadest. Patarei näituseala avab need teemad põhjalikult.
- näha Nõukogude Liidu vangilaagri elu seal vangistatud kunstniku silmade läbi. Näitame Venemaal tegutsenud juudi päritolu kunstniku Solomon Gerschowi (1906 — 1989) Vorkutas Gulagi vangilaagris tehtud haruldasi pildijäädvustusi inimestest ja argipäevast. Gershow vangistati stalinliku terrori käigus.
Patarei näitusealal saab näha erinevaid ajutisi väljapanekuid. Teavet selle kohta avaldatakse jooksvalt.