TOETA

Patarei vanglana tuntud Peeter Suure merekindlus on eestimaalastele nõukogude poliitilise terrori üks tugevamaid sümboleid. Samal ajal on tegemist rahvusvahelise tähtsusega monumentaalse mälestuspaigaga, mis aitab mõista ja mõtestada totalitaarsete režiimide inimvaenulikkust, olenemata konkreetsest riigivõimust.

Idee rajada Patarei vanglasse muuseum sündis juba 1989. aastal Eesti Kultuurifondi ühiskondlikus toimkonnas. Nüüd on võimalik toonane idee teoks teha.

Selleks vajab projekt teie toetust – mõtetes, sõnades, tegudes.

Kui soovite muuseumi arendamist toetada, siis palun võtke meiega ühendust:

Sandra Vokk, Eesti Mälu Instituudi juhatuse liige

sandra.vokk@mnemosyne.ee, +372 5064450

Sergei Metlev, Eesti Mälu Instituudi teavituse ja koostöö valdkonna juht

sergei.metlev@mnemosyne.ee, +372 53359639

Projekti toetavad erinevates valdkondades tegutsevad rahvusvahelise kaaluga arvamusliidrid, kelle allkirjad on alloleval toetusavaldusel.

Vaata ka teisi rahvusvahelisi toetusavaldusi.

Toetusavaldus Rahvusvahelisele Kommunismiohvrite Mälestusmuuseumile ja kommunismikuritegude uurimise teaduskeskusele Tallinnas

Vabadus, rahu ja demokraatia tuginevad ajaloolisele mälule. Totalitaarsete süsteemide toimimise mõistmine teeb meid vastupidavamaks repressiivsetele, ekstremistlikele ja vägivaldsetele ideoloogiatele, mis püüavad demokraatlikke ühiskondi lagundada. Totalitaarse mineviku kogemusi tuleb rakendada stabiilse, vaba ja demokraatliku tuleviku heaks.

See on suur saavutus, et natsistliku režiimi kuriteod, sealhulgas holokaust, on saanud Euroopa mälu ja eneseteadvuse üheks alustalaks. See teema nõuab jätkuvalt uurimist ja õpetamist. Samas kommunistlike režiimide, nende kuritegude ja ohvrite ajalugu ei ole veel leidnud oma õiguspärast kohta Euroopa teadvuses.

Venemaa oli esimene riik, kes koges punast terrorit pärast bolševistlikku riigipööret 1917. aastal. Miljonid inimesed langesid selle ohvriks. Stalini ja Hitleri kokkulepped (nn. Molotovi-Ribbentropi pakt) 23. augustil 1939 käivitasid Teise maailmasõja. Kesk- ja Ida-Euroopa ning Balti riigid kogesid järgemööda mõlema totalitaarse režiimi okupatsioone ja kuritegusid.

Maailm saab õppida kommunistlike režiimide kuritegude all kannatanud rahvaste kogemusest, analüüsides nendele režiimidele iseloomuliku poliitika ja tegevuse ajaloolist mõju. 20. sajandi mitmetahuline ajalugu nõuab objektiivset ja faktipõhist käsitlust, mis toetab väärtuspõhist haridust.

Rahvusvaheline teaduskeskus ja muuseum, mida toetaks rahaliselt riik ja mis asuks Tallinnas, valitsuse poolt selleks otstarbeks määratud ajaloolise Patarei vangla ruumides, täidaks seda ülesannet.

Me toetame püüdlust säilitada totalitaarsete režiimide jõhkrusega kokku puutunud ühiskondade ajalooline pärand, et hoida alles mälestus ja välistada sarnaste sündmuste kordumine. Me loodame, et Eesti valitsus loob tulevaste põlvede nimel selle vajaliku muuseumi ja institutsiooni jaoks tegutsemisvõimalusi, eesmärgiga harida eestlasi, eurooplasi ja kogu maailma demokraatia, vabaduse ja inimõiguste haprast ja hinnalisest väärtusest.

 

Garry Kasparov, Inimõiguste Fondi juht (Human Rights Foundation)

Vladimir Kara-Murza, Avatud Venemaa liikumise asejuht (Open Russia)

Sofi Oksanen, kirjanik ja publitsist

Senaator Raynell Andreychuk, Kanada Senat

Edward Lucas, ajakirjanik

Anne Applebaum, ajaloolane ja publitsist

Bill Browder, Hermitage Capitali tegevdirektor ja Üleilmse Magnitsky Kampaania juht

Andrei Sannikov, Valgeneve opositsiooni liider ja aktivist

Hon. John McKay, Kanada parlamendi liige

Paul Goble, analüütik, kirjanik ja publitsist

Karl Altau, Ühendatud Balti Ameerika Komitee direktor (Joint Baltic American National Committee)

Göran Lindblad, endine Euroopa Mälu ja Süüme Koostöökogu esimees ja Rootsi parlamendi endine liige

John Shimkus, Illinois, USA Kongressi Esindajatekoja Balti töörühma kaasesimees